Ulga na robotyzację
Wprowadzenie prawa do odliczenia od podstawy opodatkowania 50% kosztów kwalifikowanych poniesionych na robotyzację, tzw. ulga na robotyzację, to doskonała okazja dla przedsiębiorstw produkcyjnych, które myślą o rozwoju swojego biznesu, zwiększeniu skali działania, lub po prostu, bardziej efektywnej, wydajnej pracy.
Czym jest ulga na robotyzację?
Ulga na robotyzację to propozycja dla firm, które chcą zainwestować w roboty przemysłowe, aby usprawnić swoją produkcję. Ma ona pomagać firmom w zwiększaniu produktywności i konkurencyjności na rynkach krajowym i międzynarodowym. Ulga uprawnia do odliczenia od podstawy opodatkowania 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w danym roku na robotyzację. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć dochodu uzyskanego przez przedsiębiorcę w tym roku. Ulgę będzie można zastosować do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację w latach 2022–2026, czyli po raz pierwszy w rozliczeniu za rok 2022. Z ulgi na robotyzację mogą skorzystać przedsiębiorcy niezależnie od ich wielkości.
Dlaczego warto zainteresować się ulgą na robotyzację?
Aby utrzymać konkurencyjność i rentowność biznesu, polskie przedsiębiorstwa „są skazane” na automatyzację procesów produkcyjnych. Polskie wskaźniki robotyzacji mocno odbiegają od unijnej średniej. Roboty stają się jednak coraz popularniejsze także w Polsce, chociażby przez wzgląd na wciąż rosnące koszty pracownicze, a także trudności związane z zatrudnieniem wykwalifikowanej kadry. Automaty gwarantują także powtarzalność operacji oraz zmniejszenie czasów produkcyjnych.
Czym jest robot przemysłowy w świetle regulacji?
Robot przemysłowy to maszyna, która spełnia poniższe kryteria:
- automatycznie sterowana i programowalna
- wielozadaniowa
- stacjonarna lub mobilna, o co najmniej 3 stopniach swobody
- posiadająca właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych
spełniająca łącznie następujące warunki:
- wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania,
- jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów,
- jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń,
- jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.
W co warto zainwestować, by skorzystać z ulgi?
Prawo do skorzystania z ulgi na robotyzację obejmuje koszty nabycia fabrycznie nowych: | Ponadto, ulga obejmuje także: |
|
|
Grupa Apator zdobyła doświadczenie w zakresie automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych w oparciu o projekty realizowane we własnych spółkach produkcyjnych. W kolejnym etapie, na bazie wyspecjalizowanej grupy inżynierów i techników utworzono Dział Robotyzacji i Automatyzacji, który oprócz realizacji projektów w ramach Grupy, świadczy także swoje usługi na rzecz innych podmiotów.
Dział Robotyzacji i Automatyzacji ma na swoim koncie ponad 50 zrealizowanych projektów, w ramach których wyprodukowano maszyny o wartości ponad 50 mln zł. Inżynierowie wyspecjalizowali się w projektowaniu oraz budowie maszyn i urządzeń na potrzeby działów produkcyjnych przedsiębiorstw działających w różnorodnych branżach w całej Polsce.
Działu Robotyzacji i Automatyzacji wspiera swoich klientów poprzez projektowanie i budowę robotów pod konkretnie określone potrzeby przedsiębiorstwa, a także uruchamia i serwisuje automaty u klienta. Wsparcie może objąć cały proces inwestycyjny, od wdrożenia i przetestowania danego rozwiązania, zainstalowanie go u klienta i zintegrowanie z obecnymi rozwiązaniami, poprzez przeszkolenie zespołu klienta z obsługi oraz pomoc w integracji procesu na produkcji. Klienci będą mogli skorzystać również z profesjonalnej asysty technicznej oraz wsparcia w zakresie doboru i dostaw materiałów eksploatacyjnych oraz części zamiennych.
Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia i postaw na automatyzację!
Poznaj nasze kompetencje w zakresie robotyzacji i automatyzacji >>>